Parafia Stawiski

Avatar główny

Intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr - zalecenia dla ludności

WCZK
Wojewódzkie Centrum
Zarządzania Kryzysowego
tel. (85) 74 39 535, fax (85) 7322 492, e-mail czk@bialystok.uw.gov.pl

Intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr -
zalecenia dla ludności

Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są
naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą.
Zjawiska te szybko się przemieszczają i mogą być niebezpieczne.
Zanim nadejdzie żywioł, zastanów się,
czy Twój dom jest bezpieczny.
Działaj przed szkodą !!!

Przed wystąpieniem żywiołu:

 1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie niebezpieczeństwa oraz naucz ich jak w razie zagrożenia wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
 2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia.
 3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję, straż pożarną lub pogotowie oraz jak korzystać z mediów lokalnych (radio, TV).
 4. Przygotuj rzeczy, które należy zabrać podczas ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe przedmioty.
 5. Poinformuj najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

 1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.
 2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
 3. Zamknij okna i drzwi.
 4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
 5. Nie planuj spacerów, wycieczek, w miarę możliwości nie wychodź z domu.
 6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
 7. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.
 8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej
  na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.
 9. Podczas burzy, staraj się nie korzystać z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia) - korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji.
 10. Sprzęt elektroniczny odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.). Zapewni to ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

 1. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) - podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi - przykucnij. (Bezpiecznie jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami. Po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami).
 2. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
 3. Podczas burzy, odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania atmosferyczne.
 4. Podczas burzy, staraj się nie używać telefonu komórkowego.

Jeśli jesteś nad wodą:

 1. Wyjdź z wody - pamiętaj, woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.
 2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu.

Gdy jedziesz np. samochodem:

 1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
 2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem i doprowadzić do wypadku.
 3. Zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu czy stacji benzynowej.
 4. Nie zatrzymuj się oraz nie parkuj pojazdu pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

W przypadku realnego zagrożenia podtopieniami bądź powodzią, zapoznaj się z poradnikiem
„Zalecenia dla ludności - intensywne opady deszczu - podtopienia, powodzie".

ZAWSZE, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą,
udziel jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji III

Z A D Z W O Ń !
pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów
czynnych całą dobę:
112 Numer Alarmowy
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe

Opracowano na podstawie informacji Wydziału Informacji i Promocji KG PSP www.straz.gov.pl oraz informacji na stronach: www.msw.gov.pl, www.rcb.gov.pl

2019-05-20 16:31 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2019 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.