Parafia Stawiski

Avatar główny

BUKIET SERDECZNY DLA NASZEJ PANI…

I znowu nadszedł ten jeden, szczególny w roku szkolnym dzień: Dzień Edukacji Narodowej.

 

Znowu były galowe stroje uczniów, bukiety kwiatów, podziękowania i życzenia. I jak zwykle, wiele wzruszeń...

Tego dnia odwracają się role: to nauczyciele są najważniejsi! Widać to było na przykład w zabawnej inscenizacji epizodów ze szkolnego życia, ze szkolnym humorem, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Porytem.

"Nie ci, którzy wykrzykują swoje zasługi, zmieniają świat, ale ci, którzy w zaciszu ducha pracy budują siebie i umacniają innych", powiedziała m.in. obecna na uroczytości w Porytem Agnieszka Rutkowska, Zastępca Burmistrza Stawisk. Były życzenia od uczniów i nagroda Dyrektora Szkoły w Porytem Bożeny Czarneckiej. W tym roku otrzymały je nauczycielki Barbara Czarnecka i Bożena Łosiewska. A potem wszyscy, uczniowie i nauczyciele, zasiedli do świątecznego tortu. Także pierwszaki, pasowane dzisiaj na uczniów.

Z okazji Dnia Nauczyciela, także Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz przyznał pedagogom swoje nagrody, za szczególne zasługi w edukacji i wychowywaniu młodego pokolenia. W tym roku otrzymali je: Elżbieta Domitrz i Ewa Nikonowicz, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki oraz Katarzyna Nowak i Jerzy Rybicki, nauczyciele w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

Ale nie tylko w Porytem świętowano, uroczyście było również w Gimnazjum. Nagrody od Dyrektora Katarzyny Nowak otrzymało siedmioro nauczycieli: Krystyna Gąsiewska, Krystyna Górecka, Dorota Rybicka, Jerzy Rybicki, Michał Sobociński, Dorota Zalewska i Elżbieta Zawrotna. Młodzież podziękowała nauczycielom za ich trud, nagradzając zabawną inscenizacją ze szkolnego życia pod wspólnym tytułem "Ciao Darwin" oraz oczywiście, kwiatami. Burmistrz Marek Waszkiewicz skierował do pedagogów wymowne słowa: "W zgiełku otaczającego świata życzę, abyście odnaleźli spokój i same proste drogi."

W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach miłe emocje udzielały się zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Na program artystyczny pt. "W ogrodzie wdzięczności" złożyły się skecze, piosenki, tańce, w których zawarty był cały dziecięcy żywioł i wrażliwość. Wszystko docenione zostało zasłużonymi oklaskami. A uczniowie, na ręce pełniącej obowiązki dyrektora szkoły Bożeny Waszkiewicz, przekazali nauczycielom swój "Szkolny alfabet dobrych manier", zobowiązując się do jego przestrzegania. Zastępca Burmistrza Stawisk Agnieszka Rutkowska życzyła nauczycielom sukcesów w życiu osobistym oraz zawodowym. W Szkole Podstawowej także były nagrody Dyrektora. Otrzymały je nauczycielki: Dorota Dardzińska, Mariola Olender i Teresa Rydzewska.

W przedszkolu natomiast, tegoroczne uroczystości odbyły się w bardzo kameralnej atmosferze. Nie przeszkodziło to jednak Elżbiecie Kurpiewskiej, Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Stawiskach, przyznać swoich nagród. Wyróżnione zostały: Urszula Łakus Dzięgielewska, Helena Pajer, Katarzyna Sokołowska, Iwona Paczoszka oraz Halina Bałdyga.

Nie ma wątpliwości: nauczycielom należy się święto! Choćby po to, abyśmy właśnie tego dnia inaczej na nich spojrzeli.

Że nie tylko przekazują wiedzę z najróżniejszych dziedzin nauki.

Że to właśnie oni cierpliwie, krok po kroku, uczą trudnej nauki pisania i czytania, tabliczki mnożenia oraz wielu innych abstrakcyjnych pojęć absolutnie w życiu niezbędnych.

Że to również oni uczą zasad współżycia społecznego i patriotyzmu.

Że to oni, obok rodziców, prowadzą nas przez świat, ucząc bycia przyzwoitym człowiekiem.

Że, jak widać, nigdy nie odstraszyła ich odwieczna prawda, zawarta w znanym polskim porzekadle: "Obyś cudze dzieci uczył".

Bo to właśnie dzięki nauczycielom, od pierwszaka po studenta, uświadamiamy sobie rok po roku inną starą prawdę: "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał."

W Dniu Nauczyciela, jako dorośli, często wspominamy także "naszą panią", niezmiennie wielki autorytet dla każdego ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej. Może jeszcze mamy przed oczami jej zawsze pogodną twarz; może jeszcze wśród skarbów z dzieciństwa przechowujemy swój zeszyt z ocenami, wystawionymi jej ręką; może jeszcze, wśród ważnych dla nas zdjęć, przechowujemy w albumie wspólną klasową fotografię...

Więc niech dzisiaj, z okazji Dnia Nauczyciela, wszystkie "nasze panie" oraz wszyscy nauczyciele przyjmą od uczniów obecnych i byłych bukiet serdeczny, złożony z wdzięczności i szacunku, związany wstążką sentencji starożytnych Rzymian: "Homo nihil scit sine doctrina" (Człowiek bez nauki nie ma żadnej wiedzy).

2011-10-14 14:28 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Administrator

Copyright © 2009-2019 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.