Parafia Stawiski

Avatar główny

Uroczystość odznaczenia sztandaru Gimnazjum w Stawiskach

17 stycznia br. w Gimnazjum w Stawiskach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Doszło bowiem do honorowego odznaczenia sztandaru Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Stawiskach przez Zarząd Główny Związku Sybiraków.

W uroczystości uczestniczyli duszpasterze parafii Stawiski, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, Radni Powiatowi, Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski, Radni Rady Miejskiej w Stawiskach na czele z Przewodniczącym Józefem Zalewskim, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Stawiski, Prezes Oddziału w Stawiskach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Bolesław Krzywda, a także członkowie Rady Pedagogicznej Gimnazjum, w tym emerytowani nauczyciele oraz wiele innych, znamienitych gości. Honorowymi uczestnikami byli przedstawiciele Związku Sybiraków na czele z Prezesem Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kolnie Janem Truszkowskim.

Zebranych przywitała Dyrektor Gimnazjum Katarzyna Nowak. Następnie głos zabrał Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, który z rozrzewnieniem wspomniał, iż pochodzi z rodziny również doświadczonej traumatycznymi wydarzeniami związanymi z wywózką na Wschód.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było nadanie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Stawiskach honorowej odznaki przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w uznaniu zasług na rzecz Związku Sybiraków. Akt odznaczenia sztandaru szkoły nastąpił z rąk p. Jana Truszkowkiego. Z tej okazji okazjonalne upominki wręczyli Burmistrz Stawisk Przewodniczący rady Miejskiej Józef Zalewski oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawiskach Tomasz Chojnowski.

Równie wzruszającą chwilą było przekazanie podziękowań za wieloletnią pracę oraz niezwykłe wysiłki na rzecz rozwoju Gimnazjum w Stawiskach zasłużonej nauczycielce historii p. Krystynie Gąsiewskiej. Za krzewienie wartości patriotycznych i obywatelskich, poszanowanie tradycji narodowych i niepodległościowych Związek Sybiraków nadał nieobecnej na uroczystości p. Gąsiewskiej złotą odznakę honorową na ręce jej sióstr. Gratulacje z tej okazji przekazał Starosta Kolneński, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Stawiski, a także Dyrektor Gimnazjum Katarzyna Nowak.

Spotkanie naznaczone było przede wszystkim wspomnieniem osób wywiezionych przez władze radzieckie na Syberię. W związku z tym mieliśmy okazję zobaczyć krótki występ młodzieży przybliżający zebranym tragiczne okoliczności masowych wywózek Polaków na Sybir. Piosenki, takie jak „Marsz Sybiraków”, „Żeby Polska była Polską” zaśpiewane przy akompaniamencie p. Mirosławy Pomichowskiej, szczególnie oddały nastrój tragizmu towarzyszący ludziom, którzy częstokroć mieli już na zawsze pozostać na obcej ziemi…

2017-02-21 14:23 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Bagiński Łukasz

Copyright © 2009-2019 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.