Parafia Stawiski

Avatar główny

80. rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Stawiskach

Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina – te słowa mieliśmy okazję wypowiedzieć 29 listopada br. podczas niecodziennego jubileuszu. Minęło bowiem 80 lat od powstania Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

W uroczystości uczestniczyli:Proboszcz ks. kan. dr Wojciech Turowski, Wikariusz ks. Wojciech Turek, Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski, Radni Rady Miejskiej w Stawiskach na czele z Przewodniczącym Józefem Zalewskim,Sekretarz Gminy Agnieszka Rutkowska, Radni Powiatu Kolneńskiego, Dyrektor Hexa Bank oddział w Stawiskach Paweł Bączek, honorowy obywatel miasta Stawiski Stanisław Konopka, Dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza Katarzyna Nowak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach Katarzyna Konopka, a także przedsiębiorcy z terenu gminy Stawiski, rodzice, pedagodzy, pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej w Stawiskach, emerytowani nauczyciele, absolwenci oraz inni znamienici goście.

Zgromadzonych przywitał Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawiskach Tomasz Chojnowski. Następnie głos zabrał Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski, który podkreślił, że Szkoła Podstawowa w Stawiskach w takiej formie, w jakiej ją widzimy dzisiaj, jest wynikiem zaangażowania i ofiarności lokalnej społeczności, dziedzictwem poprzednich pokoleń, które powinniśmy w dalszym ciągu pielęgnować.

Do słów włodarza Stawisk nawiązał Przewodniczący Rady Miejskiej w Stawiskach Józef Zalewski, który wyraził jednocześnie nadzieję na uczestnictwo w równie zacnym gronie w obchodach 100.rocznicy powstania Szkoły Podstawowej w Stawiskach.

Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne poszczególnych klas ZSP w Stawiskach. Dzieci w doskonały, humorystyczny sposób ukazały historię powstania budynku szkoły, od początku jej istnienia w 1936r., przez okres II wojny światowej, czasy powojenne aż do dnia dzisiejszego.

Doskonałym uzupełnieniem krótkiej scenki historycznej był okazjonalny pokaz grupy tanecznej p. Marioli Olender oraz próbka umiejętności zespołu instrumentalnego pod kierownictwemp. Grzegorza Paczoszki. który dodatkowo, przy współudziale członków koła informatycznego, zaprezentował zebranym przygotowany przez siebie film promujący SP w Stawiskach.

Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanieprzez emerytowanego nauczyciela muzyki p. Kazimierza Włodkowskiegorękopisu muzycznego własnego autorstwapieśni szkoły,stworzonego z okazji uroczystego nadania szkole im. Tadeusza Kościuszki w 1976r. w ramach obchodów 550-lecia Stawisk.

Jubileusz stał się również pretekstem do odbycia swoistej podróży w przeszłość. Dzięki prezentacji starych zdjęć przypomniano sobie wydarzenia, które zapisały się w historii placówki. Z rozrzewnieniem wspominano emerytowanych nauczycieli, także tych, których wśród nas już nie ma.Również obecnie pracujący pedagodzy mieli okazję cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie początki swojej drogi dydaktycznej.

Na sali zapanowała atmosfera wspomnień i melancholii. Żartowano, śmiano się, gdzieś popłynęła łza wzruszenia…

Więcej na stronie Szkoły Podstawowej w Stawiskach. Zapraszamy do fotogalerii.

2016-12-13 15:21 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Bagiński Łukasz

Copyright © 2009-2019 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.