Parafia Stawiski

Avatar główny

Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady

Rusza III edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego dla uczniów szkół podstawowych ”Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”.

Konkurs spełnia wymogi publicznej kampanii edukacyjnej zgodnie z polskimi i europejskimi standardami wynikającymi z prawa ochrony środowiska i związanych z nim ustaw. Inicjatywa jest realizowana przez organizację pozarządową, Fundację Chlorofil, w ramach jej zadań statutowych we współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za prawidłowe postępowanie z odpadami.

Otrzymaliśmy patronaty honorowe Urzędów Marszałkowskich województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs odbędzie się w terminie 15.01.- 30.03.2017. Nauczyciele zgłaszają do konkursu ekozespoły składające się z uczniów klas 3-6. Podczas jednej lekcji edukacji ekologicznej uczestnicy wspólnie pracują nad rozwiązaniem zadań zawartych w trzech grach edukacyjnych łączących zabawę z nauką. Nasze aplikacje: Kultura Segregacji, Lider Elektrorecyklingu oraz Mistrz Recyklingu są bezpłatne i dostępne na urządzenia stacjonarne oraz mobilne z systemem Android (do pobrania w sklepie google play i na stronach: www.chlorofil.com.pl, www.rekopol.pl). Pierwsza z gier uczy złotych zasad selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, druga pokazuje na przykładzie lodówki jak poddać recyklingowi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a trzecia przedstawia najnowocześniejsze techniki wykorzystywane do segregacji odpadów komunalnych. Przyswojenie treści edukacyjnych sprawdzamy za pomocą pytań zamkniętych. Po przejściu gier, uczestnicy ekozespołów odpowiadają na pytania otwarte. Odpowiadając na nie poznają pięć najważniejszych powodów, dla których recykling jest tak ważny i przyglądają się recyklingowi surowcowemu, czyli przetwarzaniu odpadów do postaci surowców, z których zostały wytworzone np.: stali, aluminium, szkła, miedzi i polietylenu (PE). Uczestnicy mają możliwość realizacji galerii najciekawszych przedmiotów wyprodukowanych z surowców wtórnych.

Dlaczego taki konkurs?

Recykling jest coraz bardziej powszechny na całym ś wiecie. A Ŝ 30% br ą zu, srebra i złota w medalach olimpijskich w Rio pochodziło z recyklingu . Globalnie, dwie na trzy wyprodukowane puszki aluminiowe poddajemy dzi ś recyklingowi. Włókna celulozy mo Ŝ na wykorzysta ć kilka razy w procesie produkcji papieru, chroni ą c tym samym zasoby naturalne. Maszyny papiernicze w Europie mog ą dziennie wyprodukowa ć wst ę g ę papieru długo ś ci 3200 km, a wi ę c równ ą podró Ŝ y w obie strony na trasie Warszawa - Pary Ŝ - Warszawa. Recykling szkła chroni klimat - u Ŝ ycie 1 tony opakowa ń szklanych pochodz ą cych z recyklingu, pozwala ograniczy ć o pół tony emisj ę dwutlenku w ę gla (CO2). W nowoczesnych sortowniach pracuj ą bardzo nowoczesne maszyny do sortowania tworzyw, k tóre potrafi ą rozpozna ć w ś wietle podczerwonym nawet 20 różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Jednak już pierwszy krok na drodze recyklingu czyli selektywn a zbiórka nie jest tak prosta, jak mogłoby si ę wydawa ć na pierwszy rzut oka.

Sprawdź się!

Dzięki naszym aplikacjom dowiesz się, czy dobrze segregujesz odpady! Nauczysz się też, że odpady komunalne składają się z kilku tzw. „strumieni odpadów”. Należą do nich oczywiście opakowania, ale także urządzenia elektryczne i elektroniczne. Bez nich nie wyobrażamy sobie życia, a na całym świecie tylko w 2013 roku sprzedanych zostało 50 milionów telewizorów z płaskim ekranem, 300 milionów komputerów, 2 mld telefonów komórkowych i smartfonów. W 2010 roku Komisja Europejska ogłosiła tzw. listę 14 krytycznych surowców mineralnych (w tym 12 metali), z których wiele jest wykorzystywanych w produkcji ekranów płaskich. Te pierwiastki to: magnez, platynowce, wolfram, niob, tantal, metale ziem rzadkich. Znaczna część ich światowej produkcji przypada na niewielką liczbę państw: Chiny (antymon, fluoryt, gal, german, grafit, ind, magnez, pierwiastki ziem rzadkich, wolfram), Rosja (platynowce, wolfram), Demokratyczna Republika Konga (kobalt, tantal) oraz Brazylia (niob i tantal).

Jeśli zbieramy selektywnie zużyty sprzęt i poddajemy go recyklingowi, to oszczędzamy surowce w nich zawarte.

Wszystkie informacje, niezbędne dokumenty i regulamin dostępne są na stronie internetowej konkursu: www.chlorofil.com.pl. Laureaci konkursu wraz z opiekunami pojadą w czerwcu 2017 roku na wycieczki edukacyjne do naszych partnerskich zakładów recyklingu oraz do jednego z polskich Parków Narodowych.

W nadchodzącej III edycji konkursu, w kilku placówkach szkolnych, z okazji wybranego święta kalendarza ekologicznego (Światowy Dzień Mokradeł - 02 lutego, Światowy Dzień Dzikiej Przyrody - 03 lutego, Światowy Dzień Wody - 22 marca, Dzień Ziemi - 22 kwietnia lub Dzień bez Śmiecenia - 11 maja), zorganizujemy „Ekopiknik z Maksem” - akcję edukacyjną połączoną z wystawą, projekcją filmu oraz zbiórką elektrośmieci.

Na zgłoszenia do III edycji konkursu czekamy do 15.01.2017 roku.

Zapraszamy do udziału!

Koordynator konkursu:

Agnieszka Oleszkiewicz tel. 608 633 593

e-mail:chlorofil@chlorofil.com.pl

Załączniki

  1. Regulamin konkursu
  2. Karta zgłoszeniowa
  3. Ekopiknik
2016-12-07 13:49 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2019 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.