Gmina Stawiski stawia na rozwój i innowacje, dlatego jej przedstawicieli nie mogło zabraknąć na III Forum Energetyki Rozproszonej, gdzie omawiano tak ważne tematy jak lokalny wymiar transformacji energetycznej w Polsce oraz miejsce energetyki rozproszonej, zwłaszcza lokalnych inicjatyw energetycznych, w dokumentach strategicznych i programowych. Władze Stawisk mają plan, by to właśnie w Gminie Stawiski powstała nowatorska Spółdzielnia Energetyczna, przynosząca korzyści w wymiarze ekonomicznym i społecznym.
Prelegentami i uczestnikami Forum, które odbyło się 25 czerwca na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie byli m.in. przedstawiciele Rządu RP, samorządów, przedsiębiorcy, naukowcy oraz wszyscy zainteresowani rozwojem energetyki rozproszonej w Polsce. Gminę Stawiski reprezentowały Panie Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk oraz Iwona Niedźwiedzka Zastępca Burmistrza Stawisk.
Pani Burmistrz Agnieszka Rutkowska głos zabrała w trakcie sekcji 4 Dobre praktyki i pilotaże i zaprezentowała uczestnikom Forum gminę Stawiski, jako gminę zainteresowaną utworzeniem pilotażowej spółdzielni energetycznej.
- Jesteśmy bardzo zainteresowani stworzeniem takiej spółdzielni w naszej gminie, ponieważ przeprowadzone dokładne analizy i symulacje pokazały możliwe oszczędności na poziomie 25% i doprowadzenie do lokalnego bilansowania energii elektrycznej w oparciu o OZE – mówi Pani Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk. – Otwieramy się na innowacje, bo naszym celem jest stworzenie warunków atrakcyjnych dla inwestorów, by rozwijać naszą gminę gospodarczo oraz troska o mieszkańców gminy.
Organizatorami III Forum Energetyki Rozproszonej są członkowie konsorcjum MENAG realizującego projekt „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)”. Przewodniczącym Rady Konsorcjum jest Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, a członkami konsorcjum są Akademia Górniczo – Hutnicza, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Projekt KlastER jest realizowany na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG.