- Przez cały okres niewoli myśl o wolnej Ojczyźnie nigdy nie zgasła w umysłach Polaków. Nadzieja tliła się w umysłach zarówno tych wielkich: Mickiewicza, Słowackiego, Żeromskiego, Matejki, i tych maluczkich, których historia nie zapamiętała. Wreszcie, w wyniku ogromnych wysiłków czterech, może nawet pięciu pokoleń, cel został osiągnięty. 11 listopada 1918 roku polska wróciła na mapy Europy – powiedział Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski.
Podziękowanie bohaterom walk za Ojczyznę
Obchody rozpoczęły się przemarszem spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiskach do miejscowego kościoła parafialnego na uroczystą mszę św. za Ojczyznę, której przewodniczył proboszcz parafii Stawiski ks. kan. dr Wojciech Turowski. Następnie przeniosły się pod Pomnik Trzech Pokoleń, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiskach, organizacji pozarządowych, Koła Seniorów w Stawiskach oraz harcerzy oddali hołd bohaterom o wolną Polskę.
Występ artystyczny młodzieży szkolnej
100-lecie odzyskania niepodległości uświetnił występ artystyczny młodzieży szkolnej. Odśpiewali patriotyczne pieśni, odtańczyli poloneza. W trakcie piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” najmłodsi wypuścili w powietrze biało-czerwone balony.
Świętowanie niepodległości w różnych postaciach
Okrągłą rocznicę celebrowały również organizacje pozarządowe z terenu gminy Stawiski, organizując kameralne wieczorki patriotyczne. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stawiskach odbył się patriotyczny koncert, podczas którego rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Wolność, Godność, Niepodległość”. Nietypową formą uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości były podchody niepodległościowe, zorganizowane przez ZSP w Stawiskach przy współudziale GOKiS w Stawiskach.
Fotorelacja z gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Fotorelacja z Wieczoru Wspomnień Pieśni Patriotycznych
Fotorelacja z Podchodów Niepodległościowych
Zdjęcia autorstwa Przemysława Niedźwiedzkiego