Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w planowanym terminie 15 – 19 września 2018 r. na całym obszarze województwa podlaskiego będą prowadzone ochronne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie – w akcji jesiennej 2018 roku.
Przynęty w kształcie kostek koloru brunatnego, z zatopioną wewnątrz szczepionką, zostaną wyrzucone z samolotów na obszarze województwa (obszary leśne i wszystkie miejsca bytowania lisów wolno żyjących, z wyłączeniem zbiorników wodnych, terenów zurbanizowanych, obszarów zamieszkałych itp.).
Szczepienia prowadzone będą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1737) oraz w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie wprowadzania programu zwalczania wścieklizny (Dz.U. z 2017 r. poz. 69 zm. 2017.1716).
Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów.
W okresie 2 tygodni od wyłożenia szczepionki wskazane jest zachowanie spokoju w lasach i łowiskach oraz obowiązuje zakaz wolnego puszczania psów i kotów, jako zwierząt konkurencyjnych do zjedzenia przynęt ze szczepionką.
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW, NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE PRZYNĘTY ZE SZCZEPIONKĄ DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH W AKCJI JESIENNEJ 2018 ROKU
Celem skutecznego zwalczania wścieklizny zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących metodą zrzutów z samolotów w planowanym terminie od 15 września do 19 września 2018 r.
- zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków koloru brunatnego o średnicy około 4cm, grubości około 1,5cm oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką;
- zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki itp., z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych;
- prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt – przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy;
- szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących;
- dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe, względnie na uszkodzony naskórek człowieka, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny;
- po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni, należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.
Dziękujemy za pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny.
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii