Od czasu wprowadzenia penicyliny w 1940 roku do dziś, naukowcy opracowali ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji.
Powszechna dostępność leków antybakteryjnych wiąże się jednak z pewnymi problemami . Jednym z najpoważniejszych jest zbyt częste stosowanie antybiotyków, przez co niebezpieczne bakterie stają się coraz bardziej odporne na ich działanie. Wtedy też konieczne staje się stosowanie innych antybiotyków, co z kolei zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Innym częstym błędem jest nieuzasadnione przyjmowanie antybiotyków, na przykład w przypadku zwykłego przeziębienia czy grypy, wywoływanej jest przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki po prostu nie działają.
Edukacyjny wymiar obchodów Dnia Wiedzy o Antybiotykach dotyczy zatem nie tylko pacjentów, ale również lekarzy. Jak wskazują badania przeprowadzone w Kanadzie, lekarze z dłuższym stażem są bardziej skłonni do niewłaściwego lub nieuzasadnionego przepisania antybiotyków – przyczyną nie zdaje się być jednak niedouczenie, tylko rutyna.