Parafia Stawiski

Avatar główny

Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – relacja

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku. Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pomimo, iż obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, mimo rozbiorów, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do wolności i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku wydarzenie stało się uroczyście obchodzonym polskim świętem państwowym (podczas okupacji niemieckiej i okresu PRL było zakazane).

Uroczystości upamiętniające wydarzenia z 3 maja 1791 roku odbyły się również w Gminie Stawiski. Obchody związane z 226. rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji rozpoczęły się przemarszem spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiskach do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta msza św. W pochodzie uczestniczyli mieszkańcy miasta i gminy Stawiski, na czele poczty sztandarowe Urzędu Miejskiego w Stawiskach, OSP KSRG Stawiski, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Stawiskach.

Następnie zebrani udali się pod Pomnik Orła Białego, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich oraz harcerzy oddali pokłon twórcom Konstytucji 3 Maja - ostatniej woli i testamentu gasnącej I Rzeczpospolitej - składając kwiaty oraz zapalone znicze.

Burmistrz Stawisk w swoim przemówieniu zaakcentował, jak ważną rolę odgrywa upamiętnianie uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wysiłków jej twórców – ludzi, w których nigdy nie zgasła iskierka wolności i patriotyzmu do chylącej się wtedy ku upadkowi Ojczyzny. Do jego słów nawiązał proboszcz parafii Stawiski ks. kan. dr Wojciech Turowski, który przypomniał również o Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, obchodzonym dzień wcześniej, 2 maja.

Uroczystości uświetnił krótki występ artystyczny młodzieży, w tym grupy harcerzy ze Stawisk, którzy odśpiewali patriotyczne pieśni oraz odtańczyli poloneza.

Fotorelacja dostępna na profilu GOKiS

2017-05-08 15:12 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Bagiński Łukasz

Copyright © 2009-2019 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.