Parafia Stawiski

Avatar główny

Trzy nowe wozy, odznaczenia i podziękowania. Wyjątkowy Dzień Strażaka w Stawiskach

Gdy rozbrzmiewa syrena alarmowa oni pierwsi rzucają wszystko, by ratować ludzkie życie i mienie. Działają w Ochotniczych Strażach Pożarnych z wyboru. To ich pasja, poświęcenie i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Właśnie za tę wyjątkową służbę dziękowaliśmy Druhnom i Druhom z Gminy Stawiski w sobotę, 30 maja 2026 r., świętując gminne obchody Dnia Strażaka. Były zasłużone podziękowania, duma z odznaczeń i wyróżnień oraz radość z oficjalnego przekazania nowych wozów ratowniczo-gaśniczych jednostkom OSP Stawiski, OSP Poryte i OSP Jurzec Włościański. 

Gminne obchody Dnia Strażaka rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego celebrowana przez ks. Proboszcza Wojciecha Turowskiego. Odbyła się w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP, Gminy Stawiski i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni przemaszerowali do Parku Miejskiego, gdzie, po złożeniu meldunku, podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, odbył się uroczysty apel.

Ważnym i podniosłym momentem było wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym strażakom. W gronie uhonorowanych znalazła się Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk i Zastępca Burmistrza Iwona Niedźwiedzka oraz spore grono Druhów i Druhen z jednostek OSP z Gminy Stawiski.

Poświęcenie, a następnie oficjalne przekazanie trzem jednostkom OSP nowych wozów ratowniczo-gaśniczych było wzruszającą i radosną chwilą. Strażacy o takich wozach marzyli od lat. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się zrealizować marzenie, które znacznie wzmocni gotowość bojową jednostek oraz realnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców i samych strażaków. Gmina Stawiski zakupiła wozy dzięki pieniądzom pozyskanym z Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. W podziękowaniu za realizację tego dużego transgranicznego projektu Burmistrz Agnieszka Rutkowska i Zastępca Iwona Niedźwiedzka otrzymały piękne słowa wdzięczności oraz bukiety róż od przedstawicieli OSP Stawiski, OSP Poryte i OSP Jurzec Włościański.

Jak na święto strażaków przystało, nie zabrakło słów podziękowań, życzeń i gratulacji składanych Druhnom i Druhom przez Burmistrz Agnieszkę Rutkowską oraz Jana Gradkowskiego Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podlaskiego; Andrzeja Dudę Burmistrza Kolna; Tadeusza Klamę Starostę Kolneńskiego; st. bryg. Tomasza Sielawę Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie; Marka Adama Komorowskiego Senatora RP; Alicję Łepkowską-Gołaś Posłankę na Sejm RP i Adama Wojciecha Sekścińskiego Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego.   

List gratulacyjny przesłał Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP.

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Policji, Nadleśnictwa, sąsiednich gmin oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych, harcerze i mieszkańcy Gminy Stawiski. Oprawę muzyczną obchodów zapewniła Orkiestra Dęta z Kolna.

Fotorelacja z gminnych obchodów Dnia Strażaka

Relacja w Radio Nadzieja

Załączniki

  1. List Posła Jarosława Zielińskiego - Gminne Obchody Dnia Strażaka w Stawiskach
2026-06-01 15:45 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2026 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.